Beskrivelse
Very Big Moose: Millionaire’s Shortbread er en barrel aged imperial stout på ca. 12,5 % fra Fierce Beer i samarbejde med Emperor’s Brewery.
Øllen er inspireret af den klassiske dessert Millionaire’s Shortbread og byder på en rig og dessertlignende smagsprofil. Noter af chokolade, karamel og kiks går igen gennem hele oplevelsen og skaber et fyldigt og sødmefuldt udtryk.
Lagringen på bourbonfade tilfører ekstra dybde med varme nuancer af eg, vanilje og let spirituspræg, som løfter øllen fra “sød stout” til noget langt mere komplekst.
Kroppen er tyk og cremet med en næsten sirupsagtig mundfornemmelse, mens alkoholen er velintegreret og bidrager med varme uden at dominere.
Resultatet er en intens og dekadent stout, der egner sig perfekt som dessertøl eller til langsom nydelse, når det gerne må være tungt, sødt og kompromisløst.



